Laminát - netkané textílie

Laminát vystužený skelnými vlákny - FRP

Laminát vystužený skelnými vlákny, krátce FRP, je materiál vyrobený z vláken a plastu, který se skládá z polyesterové pryskyřice, epoxidové pryskyřice a polyamidu a skleněných vláken.

Vlastnosti a aplikace vláknen

FRP využívá nejlepších vlastností obou látek (vlákno a plast). Proto má laminát vysokou pevnost díky vláknům a zároveň tuhost díky plastu. Laminát ze skelných vláken je ekonomicky nejvýhodnější plast vystužený vlákny. Mezi další přednosti patří tvarovatelnost, nízká hmotnost, odolnost proti nárazu, odolnost vůči povětrnostním vlivům, teplotní a chemická stálost a možnost různých barev.
Nejvíce se využívá pro výrobu nárazníků, předních a zadních dveří, blatníků a střech aut.

Výroba

Nejprve se utkají rohože ze sklených vláken, tkaniny se vystuží polyesterovou nebo expoxidovou pryskyřicí, následně se vylisují do požadovaného tvaru a nechají se ztuhnout. Kromě skelných vláken je možné použít aramidová a uhlíková vlákna.

Plasty vystužené uhlíkovými vlákny - CRP

CRP označuje laminát tvořený několika vrstvami plastových rohoží, které jsou vystuženy uhlíkovými vlákny. Tyto rohože je obvykle vyrobené z termosetů, z epoxidové pryskyřice nebo termoplastu.

CRP se využívá tam, kde je potřeba specifická pevnost a tuhost např. v leteckém průmyslu, nebo pro sportovní zařízení, jako jsou rámy jízdních kol, tenisových raket a rybářské pruty.

Výroba

Výrobní metoda je podobná plastům se skelnými vlákny. Ručně vyráběné CRP se využívají téměř výhradně v malovýrobě nebo zakázkové výrobě.

Při výrobě uhlíkových vláken se používá tento postup:
Rohože z textilie se umístí do formy, která se rozžhaví v peci při vysoké teplotě (600-1000 ° C).
Pec obsahuje Oxid uhelnatý. Ten se rozkládá při zmíněné teplotě na oxid uhličitý a uhlík, který se nabalí na textilní vlákna.
Teprve po tomto procestou jsou vlákna oficiálně nazývána karbonová.